ANO 3111-2045
Price:
Product Specifications
| Connector Series | BNC |
|---|---|
| Cable Type | SHC-250 |
| Termination Type | Coaxial |
| Gender | Male |
| Body Style | Straight |
| Attachment Method | Clamp |
| Max. Frequency | 4 GHz |
| Connection Method | Standard |
| Compliance RoHS | Yes |
| Polarity | Standard |
| Impedance | 50 Ohm |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Body Material | Brass |
| Body Finish | Albaloy |
| Dielectric Type | PTFE |
| Coupling Nut Material | Brass |
| Coupling Nut Finish | Albaloy |
| Temperature | -55°C to +90°C |
| VSWR | 1.20 AT DC-3 GHz; 1.25 AT 3-4 GHz |