ANO 2912-4195
Series:2.92mm
Price:
Product Specifications
| Connector Series | 2.92mm |
|---|---|
| Termination Type | PCB |
| Gender | Female |
| Body Style | Straight |
| Max. Frequency | 40 GHz |
| Connection Method | Screw-on |
| PCB Type | End Launch |
| Compliance RoHS | Yes |
| Polarity | Standard |
| Impedance | 50 Ohm |
| Contact Material | Beryllium Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Body Material | Brass |
| Body Finish | Nickel |
| Dielectric Type | PTFE, PEI |
| Temperature | -55°C to +125°C |
| VSWR | 1.50 MAX. |