ANO 1912-5005
Price:
Product Specifications
| Connector Series | SMC |
|---|---|
| Termination Type | Coaxial |
| Gender | Jack |
| Body Style | Straight |
| Attachment Method | Solder |
| Max. Frequency | 10 GHz |
| Mounting Feature | Bulkhead – Front Mount |
| Connection Method | Standard |
| Terminal Contact Type | Solder Cup |
| Compliance RoHS | Yes |
| Polarity | Standard |
| Impedance | 50 Ohm |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Body Material | Brass |
| Body Finish | Gold |
| Dielectric Type | PTFE |
| Temperature | -55°C to +125°C |
| VSWR | 1.30 MAX. AT DC-6 GHz; 1.50 MAX. AT 6-10 GHz |